Zamek Biskupów Warmińskich
Po wschodniej stronie miasta, wśród zadrzewionych wzgórz morenowych, znajduje się jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Lidzbarka Warmińskiego. Jest nim okazały zamek gotycki. Zespół zamkowy wzniesiono na stosunkowo wąskim półwyspie przy ujściu Symsarny do szerzej rozlewającej się tutaj Łyny.
Czytaj więcej... |
Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła
Parafia powstała zapewne już w XIII wieku. Jej pierwszym proboszczem był ksiądz Heynemann, działający w latach 1305 - 1321. W 1315 r. nastąpiło poświęcenie drewnianego kościoła poprzedzającego obecny, którego budowę rozpoczęto w połowie XIV wieku.
Czytaj więcej... |
Cerkiew Prawosławna pw. św. Ap. Piotra i Pawła
Kościół stanowi wybitne dzieło architektury protestanckiej na Warmii. Został wybudowany w latach 1818-1823, sfinansowany przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Wystawiony w konstrukcjiryglowej, na kamiennej podmurówce; oszalowany, stanowitrójnawową, pięcioprzęsłową bazylikę emporową, z płytkimprezbiterium od północy i dwuwieżową fasadą od południa.
Czytaj więcej... |
Wysoka Brama
TRZY BRAMY - DOBROMIEJSKA, MŁYŃSKA I WYSOKA
Do miasta prowadziły trzy bramy noszące nazwy: Dobromiejska, Młyńska i Wysoka. Zachował się do dzisiaj tylko fragment trzeciej z tych bram, a ściślej jej tak zwane przedbramie, przy którym istniał dawniej zapewne barbakan.
Czytaj więcej... |
Oranżeria Krasickiego
LETNIE OGRODY BISKUPIE
Na południe od fary, na prawym brzegu Łyny, od końca XV wieku znajdowały się ogrody biskupie. Wznoszono tam także pawilony ogrodowe i pałacyki pełniące funkcje rezydencji letnich. Budowle te zostały zniszczone w czasie wojen szwedzkich w latach 1654 - 1660 i w 1705 roku.
Czytaj więcej... |
Mury obronne
HISTORIA FORTYFIKACJI
Kierowca przeklinający plątaninę krótkich uliczek w centrum Lidzbarka musi sobie uświadomić, że jest to konsekwencja zachowania typowego, średniowiecznego układu ulic. Patrząc na plan można jednak dostrzec pewne odchylenia od typowości (np.
Czytaj więcej... |
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża
Decyzję budowy kaplicy podjął bp A. Ch. Załuski w 1709 roku jako wotum dziękczynne za odwrócenie epidemii dżumy, która wówczas grasowała na Warmii ustanowienia sanktuarium dla dawnego rzeźbionego krzyża, stojącego w miejscu obecnego kościoła.
Czytaj więcej... |