MIASTO SPRZEDAJERODZINA 500 PLUSePŁATNOŚCIFundusze EuropejskieKarta Seniora
Wszystkie wydarzenia
AAAZ życia miasta

Kawiarenka naprawcza w Twoim mieście!

Fundacja Ashoka Polska wraz z Fundacją Veolia Polska zapraszają do udziału w konkursie “NaprawiaMY z Veolią”, którego celem jest utworzenie miejsc, gdzie lokalne społeczności będą mogły naprawiać rzeczy i wymieniać się umiejętnościami. Nagrodą jest kilkumiesięczny cykl szkoleniowy dla innowatorów społecznych, a także grant na sfinansowanie kawiarenki naprawczej i jej działań.

 

Nasze społeczności lokalne produkują tony odpadów rocznie. Odpady te nie tylko stanowią niewygodny problem, ale nieodpowiednie postępowanie z nimi może doprowadzić do zatrucia ludzi i zwierząt. Gdyby wymieniane rocznie telefony komórkowe ustawić jeden na drugim utworzyłyby kolumnę 1000 razy większą niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Kolumna z telewizorów 50 razy przewyższyłaby Mount Everest. Tymczasem zużytą świetlówkę możemy wykorzystać w 90% do produkcji nowej lampy. Wiele sprzętów mogłoby nadal służyć swoim użytkownikom, gdyby wiedzieli, gdzie lub jak mogą je naprawić. W Polsce wciąż jest wiele osób, które potrafi naprawiać sprzęty. Jest też wiele osób, które chciałyby się tego nauczyć. Uważamy, że jest to ogromny potencjał, który z pożytkiem dla środowiska i dla integracji społeczności lokalnych warto uruchomić promując ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Projekt, który proponujemy polega na wsparciu innowacji społecznych, szerzeniu idei gospodarki obiegu zamkniętego w kontekście konsumpcji i relacji społecznych w miastach.


(Agata Stafiej-Bartosik – Coutry Director of Ashoka Poland)


Współpraca między trzema sektorami: biznesem, samorządem i organizacjami społecznymi przyświeca wszystkim naszym działaniom, jest bowiem podstawą skutecznego angażowania się mieszkańców w sprawy miasta i współtworzenia nowoczesnych rozwiązań odpowiadających na współczesne wyzwania społeczne i ekologiczne. Nasz nowy program "NaprawiaMY z Veolią", w duchu międzysektorowej współpracy, będzie wzmacniać miejskie innowacje społeczne, szczególnie wokół idei "zero waste". Wierzymy, że dobry klimat miejski sprzyja innowacjom, dlatego w efekcie programu powstanie 5 kawiarenek naprawczych, w których mieszkańcy będą mogli za darmo naprawić uszkodzone rzeczy, czy otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów. A wszystko w miłym, ciepłym kawiarnianym klimacie. 


(Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Fundacji Veolia Polska, Dyrektor ds. CSR w Grupie Veolia)


KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?


Zapraszamy do udziału instytucje, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne


JAK TO DZIAŁA?


Jeżeli chcesz aby kawiarenka powstała w Twoim mieście, zgłoś swój pomysł na inicjatywy, które Twoim zdaniem powinny być realizowane w takiej kawiarence.


Znajdź chętnych do angażowania się razem z Tobą. Sprawdź czy są wśród nich fachowcy.


Szukamy pomysłów, które połączą pokolenia, zaktywizują zarówno kobiety jak i mężczyzn, młodzież i dorosłych, osoby starsze i dzieci. Poszerzą świadomość konsumpcyjną a naprawianiu nadadzą  nowy wymiar.


Zgłoś swój pomysł  do 10.06 2019 roku na stronie:


http://www.naprawiamyzveolia.pl


 


Spośród zgłoszeń wybierzemy 10 najbardziej innowacyjnych projektów, które otrzymają wsparcie merytoryczne na dopracowanie pomysłów:  • 2 dniowe szkolenie w Łodzi 25-26.06

  • 3 spotkania inspiracyjne on-line

  • wsparcie animatora Ashoki


Pięć z nich otrzyma dodatkowo wsparcie finansowe w wysokości 8 000 złotych na sfinansowanie funkcjonowania kawiarenki naprawczej.


Kontakt


http://www.naprawiamyzveolia.pl


http://ashoka-cee.org/naprawiamy/


https://www.facebook.com/Ashokawpolsce/


https://www.facebook.com/VeoliaPL/


W przypadku pytań prosimy o kontakt:


Fundacja Veolia Polska, Anna Hincz, anna.hincz@veolia.com


Fundacja Ashoka Polska, Marek Kaleta, mkaleta@ashoka.org

powrót